Fašiangové posedenie

Fašiangové posedenie

Mrazivá zima pomaly predáva žezlo očakávanej jari. Toto obdobie medzi zimou a jarou nazývame Fašiangy. Začínajú sa po Troch kráľoch a končia sa Popolcovou stredou. Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy, plesania a hodovania. Pripomíname si slovenské zvyky a tradície, ktoré sprevádzajú našu kultúru už od dávna a znamenajú vzácny poklad pre budúce generácie.

Z rozprávania našich klientov vieme, aké to bolo kedysi…Naši predkovia sa na bujaré zábavy veľmi tešili. Vtedy bývali fašiangy oveľa hlučnejšie ako dnes. Každý sa snažil užiť si toto obdobie zábavy a veselice najlepšie ako vedel. Fašiangy boli najmä o tradíciách a dobrom jedle. Ľudia sa veselili, bohatí aj chudobní, páni i sluhovia, majstri i robotníci. Do sýta sa hodovalo, veselo sa popíjalo, spievalo a tancovalo sa pri „živej“ hudbe.

Pri tejto príležitosti v našom „Penzióne“ zostáva tradíciou „Fašiangové posedenie“, ktoré sme tento rok uskutočnili v stredu 08.02.2017. Ráno sa to všetko začalo… Medzi klientkami sú veľmi šikovné gazdinky, ktoré od rána miesili cesto na tradičné koláče, fašiangové pagáče a fánky. Dobroty sa vypekali, vysmážali a sladkastá vôňa sa provokatívne vznášala celou budovou.  Jedáleň sme vkusne vyzdobili typicky pre túto príležitosť. Klienti boli nedočkaví a netrpezlivo čakali na zahájenie. „Fašiangové posedenie“ svojim príhovorom otvoril pán riaditeľ Mgr. Ondrej Božik a zaželal klientom veľa zábavy. Posedenie nám spríjemnila hudobná skupina „Komfort“. Muzikanti hrali fantasticky, dodali atmosfére to pravé „orechové“ . Klienti boli nad mieru spokojní, radovali sa, zaspievali si a spokojne maškrtili. Na záver len toľko: „Bolo nám naozaj výborne!“.